Popis
Destilace
Meruňkovice se vyrábí výhradně z dobře vyzrálých, sladkých, aromatických meruňky, pocházejících především z oblasti Velkých Pavlovic. Proces výroby je velmi podobný jako u slivovice a ostatních ovocných pálenek. Ovoce se vybírá s nejvyšší pečlivostí a poté je s citem rozemleto na kaši, takzvaný rmut. Tím se naplní kádě pro kvašení a meruňkový kvas začne přeměňovat cukry obsažené v meruňkách na požadovaný alkohol. Po této přeměně proběhne destilace v lahodnou pálenku, kterou ještě nechají v lihovaru odležením zharmonizovat a následně stočí do lahví.
Příběh
Starobylý zemědělský dvůr, kde se zrodila Sudličkova pálenka, bývala kdysi zemanská tvrz střežící před loupežníky rušnou obchodní cestu na hrad Potštejn. Matěj Sudlička jí vdechl život a za jeho panování zde proběhla první destilace ovoce. V roce 1918 kupuje usedlost rodina Čižmářova a v roce 1998 zde současný majitel Igor Čižmář obnovil destilaci ovoce především pro pěstitelské pálení. Životní osudy, které se v těchto zdech po staletí odehrávaly, jsou zakódovány do stále věčně živé paměti tohoto místa.
Doporučení
Meruňkovice je díky své jemnosti a svěžímu letnímu aroma velmi vhodná pro každou roční dobu. Svou neskrývanou silou potěší nejen pány, ale je i velmi příjemným pitím pro dámy, které ocení ovocnou, plnou chuť a vůni tohoto moku. Meruňkovice je výborným digestivem po dobrém jídle nebo jen tak s přáteli. Podávejte při teplotě 10 – 15 °C. Dobrá pálenka si zaslouží vhodnou sklenici. Bezolovnatý ručně zpracovaný křišťál od Moseru uspokojí i ty nejnáročnější požadavky. Prohlédněte si naši nabídku sklenic na pálenky.